MÍSTO DRŽITEL | Jakub Flejšar HADICOVÉ POSTAVY | Michal Gabriel VELKÁ HRAČKA | Alexandra Koláčková BLUDIČKA | David Moješčík PEPA | Jiří Němec MUŽ VE STŘEDNÍCH LETECH | Michal Novotný AKVABELY | Veronika Psotková SEDÍCÍ ČERT | Jaroslav Róna JAMABUSHI | Ondřej Svoboda MAZLÍCI | Michal Trpák

Umění ve městě 2014

12. 6. 2014 – 26. 9. 2014

České Budějovice
Hluboká nad Vltavou

null

UMĚNÍ VE MĚSTĚ 2014

Sochařská výstava “Umění ve městě” pravidelně, již od roku 2008, představuje ve veřejném prostoru Českých Budějovic díla současných českých i zahraničních výtvarníků. Od roku 2013 se tato výstava přenesla i do veřejného prostoru Hluboké nad Vltavou a do Alšovy jihočeské galerie.

Autory soch jsou lidé napříč generacemi, od čerstvých absolventů uměleckých škol, po již zvučná jména zavedených a známých výtvarníků. Zrod výstavy se datuje k roku 2007, kdy jsem, jako diplomant VŠUP, vystavil svoji závěrečnou práci s názvem Humanoidi na Lannově třídě v Č. Budějovicích. Sousoší zde bylo vystaveno celé léto a za 2 roky se na místo vrátilo jako trvalá instalace. Tato instalace byla inspirací pro zrod sochařské výstavy v ulicích měst.

Pojícím prvkem letošní výstavy je město, monumentalita objektů a téma figury – zvířecí, lidské nebo z říše fantazie. Všechny objekty společně vstoupily do města, které je jejich galerií, kulisou i širším kontextem. Sochy ve městě nejsou instalovány tak jako v galerii. Prostor města je oproti klasické galerii velmi specifický.

V galeriích, pro jejich čisté prostory, je možné nainstalovat v podstatě cokoliv bez obavy ze ztráty výrazu, vizuálního významu, identity díla jako takového či koncepční myšlenky celé instalace.

Ve městě však výtvarník vstupuje do prostoru barevně, tvarově i příběhově pestrého, navíc plného podnětů a pohybu. Instalace v ulicích města je tak výzvou s mnoha možnostmi jak dílo umístit a propojit v dialog s reálným žijícím prostorem. Každá socha tak nachází svou vlastní galerii v místě, kde je nainstalována a příběh sochy se propojuje s příběhem místa.

Socha si v dnešní době musí hledat své místo a cestu k divákovi. Oproti historii, kdy se sochařské objekty neodmyslitelně pojily s nově vznikajícími budovami a veřejným prostorem – s ulicemi měst – se totiž povědomí lidí o propojení soch s prostorem pro život pomalu vytrácí a sochy si musí hledat místo samy.

Jsem proto velmi rád, že se i přes všechny překážky, povedlo zrealizovat sedmý ročník výstavy Umění ve městě, která má ambici ukázat v dnešní uspěchané a vizuelně roztříštěné době potenciál soch, které dávají místu jiný rozměr. Dávají mu příběh a tvář. Jedinečnost, originalitu, duši a vrací sochu zpět z galerie do živého prostoru města.

Přeji hezký zážitek se sochami ve městě.

Michal Trpák, kurátor výstavy Umění ve městě a prodejní galerie GOODSTUFF

null

VYSTAVUJÍCÍ AUTOŘI 2014

Jakub Flejšar
Michal Gabriel
Alexandra Koláčková
Jiří Němec
David Moješčík
Michal Novotný
Veronika Psotková
Jaroslav Róna
Ondřej Svoboda
Michal Trpák
null

FOTOGALERIE 2014

Vernisáž

Foto: Mirek Kodeš

null

PARTNEŘI UMĚNÍ VE MĚSTĚ 2014

Menu