Umění ve městě 2014

12. 6. 2014 – 26. 9. 2014

České Budějovice
Hluboká nad Vltavou

null

UMĚNÍ VE MĚSTĚ 2014

Sochařská výstava “Umění ve městě” pravidelně, již od roku 2008, představuje ve veřejném prostoru Českých Budějovic díla současných českých i zahraničních výtvarníků. Od roku 2013 se tato výstava přenesla i do veřejného prostoru Hluboké nad Vltavou a do Alšovy jihočeské galerie.

Autory soch jsou lidé napříč generacemi, od čerstvých absolventů uměleckých škol, po již zvučná jména zavedených a známých výtvarníků. Zrod výstavy se datuje k roku 2007, kdy jsem, jako diplomant VŠUP, vystavil svoji závěrečnou práci s názvem Humanoidi na Lannově třídě v Č. Budějovicích. Sousoší zde bylo vystaveno celé léto a za 2 roky se na místo vrátilo jako trvalá instalace. Tato instalace byla inspirací pro zrod sochařské výstavy v ulicích měst.

Pojícím prvkem letošní výstavy je město, monumentalita objektů a téma figury – zvířecí, lidské nebo z říše fantazie. Všechny objekty společně vstoupily do města, které je jejich galerií, kulisou i širším kontextem. Sochy ve městě nejsou instalovány tak jako v galerii. Prostor města je oproti klasické galerii velmi specifický.

V galeriích, pro jejich čisté prostory, je možné nainstalovat v podstatě cokoliv bez obavy ze ztráty výrazu, vizuálního významu, identity díla jako takového či koncepční myšlenky celé instalace.

Ve městě však výtvarník vstupuje do prostoru barevně, tvarově i příběhově pestrého, navíc plného podnětů a pohybu. Instalace v ulicích města je tak výzvou s mnoha možnostmi jak dílo umístit a propojit v dialog s reálným žijícím prostorem. Každá socha tak nachází svou vlastní galerii v místě, kde je nainstalována a příběh sochy se propojuje s příběhem místa.

Socha si v dnešní době musí hledat své místo a cestu k divákovi. Oproti historii, kdy se sochařské objekty neodmyslitelně pojily s nově vznikajícími budovami a veřejným prostorem – s ulicemi měst – se totiž povědomí lidí o propojení soch s prostorem pro život pomalu vytrácí a sochy si musí hledat místo samy.

Jsem proto velmi rád, že se i přes všechny překážky, povedlo zrealizovat sedmý ročník výstavy Umění ve městě, která má ambici ukázat v dnešní uspěchané a vizuelně roztříštěné době potenciál soch, které dávají místu jiný rozměr. Dávají mu příběh a tvář. Jedinečnost, originalitu, duši a vrací sochu zpět z galerie do živého prostoru města.

Přeji hezký zážitek se sochami ve městě.

Michal Trpák, kurátor výstavy Umění ve městě a prodejní galerie GOODSTUFF

null

VYSTAVUJÍCÍ AUTOŘI 2014

Jakub Flejšar
Michal Gabriel

více o autorovi

Alexandra Koláčková

více o autorovi

Jiří Němec
David Moješčík
Michal Novotný
Veronika Psotková

více o autorovi

Jaroslav Róna
Ondřej Svoboda

více o autorovi

Michal Trpák

více o autorovi

null

FOTOGALERIE 2014

Vernisáž

Foto: Mirek Kodeš

null

PARTNEŘI UMĚNÍ VE MĚSTĚ 2014

Menu